حضرت آیت الله , استاد محمد هاشم صالحی مدرس  در سال 1324 شمسی در دره ترکمن واقع در ولسوالی سرخ پارسا ولایت پروان در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود .

پدر ایشان مرحوم حاج قنبر علی از محترمین و بزرگان بنام ترکمن بود و عشق و علاقه وافری به روحانیت داشت و بدین جهت با روحانیون ارتباط نزدیک داشت و همچنین بر مدارس دینی فعالانه اشراف داشته و برای خدمت به مردم همیشه آماده بود . به همین علت ایشان را که کوچکترین فرزند خانواده بود , در سن ده سالگی روانه مکتب نمود .

ایشان در مکتبخانه در همان منطقه ترکمن تا مرحله سطوح ابتدایی مشغول به تحصیل و تعلیم بود  و سپس برای تحصیل سطوح بالای علوم دینی روانه کابل شد و در مدارس کابل در خدمت اساتید بزرگواری چون آیت الله شیخ محمد امین افشار در علم منطق , آیت الله شیخ عزیزالله در علم معانی و بیان , حجه الاسلام میر علی احمد عالم در فلسفه , حجه السلام حجت در علم اصول و فقه از قبیل کتب معانی و قوانین و لمعه , آیت الله شهید محمد سرور واعظ در رسائل و کفایه و مکاسب و اساتید دیگر بهره علمی می جست .

سطوح عالیه را به اتمام رسانده و همیشه و همه وقت محصل ممتاز و مورد توجه خاص اساتید خویش قرار میگرفت و همین استعداد وافر ایشان باعث شد که یکی از مبلغین صاحب نام کابل شود و همیشه و همه جا در مجالس بزرگ دعوت شود و دیری نگذشت که مشغول تدریس به عنوان یکی از مدرسین مدرسه محمدیه کابل شد .

همین استعداد وافر ایشان نسبت به علوم دینی باعث شد که در سال 1344برای ادامه تحصیل عازم نجف اشرف شود تا علاوه بر زیارت قبور ائمه اطهار از حوزه علمیه پر ثمر نجف اشرف بهره مند شود .

ایشان پس از ورود به نجف اشرف از درسهای خارج فقه و اصول اساتید بزرگواری همچون آیت الله العظمی خمینی و آیت الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شهید صدر کسب فیض نموده , علاوه بر این اساتید بزرگوار از اساتید دیگری همچون آیت الله شیخ صدرا , آیت الله شیخ کاظم تبریزی , آیت الله شیخ جواد تبریزی و آیت الله شیخ محمد اسحاق فیاض استفاده نمود .

ایشان در ادامه تحصیل خود اغلب ساعات روز را مشغول تحصیل علوم دینی در مدارس بزرگ نجف بود و از آن جمله مدرسه دار الحکمه مربوط به آیت الله حکیم و مسجد ترکا و مسجد هندی و صحن مطهر و ... بود .

و حتی در ایام تحصیل و غیر تحصیل به تدریس نیز اشتغال داشت و یکدوره کامل لمعتین و کفایتین و قوانین و .. را در نجف تدریس نمود و مورد علاقه وافر شهید صدر قرار گرفت که حتی این علاقه تا لحظات قبل از شهادت این شهید پابرجا بود و همیشه بوسیله پیکهای متعدد ایشان را مورد لطف و عنایت قرار می داد و حتی شهید صدر وکالت عام و تام در امور مختلف درعراق و ایران و افغانستان به ایشان داده بودند و نیز در ایامی که ایشان  نزد نزد شهید صدر مشغول به تحصیل بودند , این شهید ایشان را در بعضی موارد مورد مشورت قرار می داد .

ایشان در سال 1355 هنگام بازگشت از زیارت امام حسین در راه کربلا ـ نجف به وسیله عمال بعثی دستگیر شد و مدتی طولانی به وسیله بعثیون از این زندان به آن زندان در حال انتقال بود تا اینکه به وسیله افراد مسلح همراه با خانواده تا مرز ایران آورده شده و از آنجا به ایران فرستاده شد . در ایران تحت بازرسی ساواک در قصر شیرین بود و سپس روانه شهر قم گشت تا درخت به بار نشسته میوه خود را عرضه کند .

از همان زمان تا کنون ایشان مشغول تدریس سطوح عالیه و تکمیل مراحل خارج اصول شهید صدر در خدمت بعضی از شاگردان مسلم الاجتهاد آن شهید بوده و خارج اصول را نیز به پایان رسانیده و اکنون به عنوان استاد ورزیده و فعال و با تجربه در خدمت شاگردان زیادی از کشورهای زیادی همچون ایران , عراق , افغانستان , لبنان , پاکستان , هندوستان و ... می باشد و درسهای متعددی از قبیل "رسائل شیخ اعظم انصاری " و " اصول مظفر " و" کفایه الاصول " و " حلقات مرحوم شهید صدر " و درس خارج اصول در حیطه تدریس داشته اند , همچنین بعضی از دروس ایشان ضبط و تکثیر شده در اختیار حوزه های علمیه قرار می گیرد تا محصلین تمام حوزه ها استفاده نمایند .

ایشان سالیان متمادی در حوزه علمیه قم علاوه بر تدریس دروس فقه و اصول , یکی از مسئولین بازنگری و محققین مقالات اصولی و فقه مؤسسه دائره المعارف فقه اهل بیت ( ع ) بوده و همچنین دبیر شورای عالی نظارت بر مدارس دینی افغانستان می باشد .

هم اکنون حضرت آیت الله صالحی مدرس به  عنوان مؤسس حوزه علمیه کابل و یکی از برجسته ترین چهره های جهادی , مذهبی و علمی افغانستان , و معاون اول هیات رئیسه شورای علمای شیعه افغانستان در مدرسه علمیه رسالت که مربوط به خود ایشان است , مشغول تدریس سطوح عالیه و خارج اصول می باشند . نیز معظم له قبلا از سوی ریاست جمهوری افغانستان به عنوان یکی از اعضای اصلی استر محکمه و ریاست کمیسیون امنیت در شورای عالی قضائی افغانستان مشغول به خدمت بودند و در حال حاضر به سمت مشاور عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در امور دینی منصوب و به فعالیت مشغول میباشند و علاوه بر این محل رجوع خیل کثیری از مردم در جهت رفع و فتق و حل مشکلات و سوالات شرعی و منشأ خیر عظیمی برای شیعیان افغانستان می باشند .

 " والسلام علی عباد الله الصالحین "